Analogicznie do przedstawionego w części I modelu odpowiedzialności na gruncie przepisów KSH, członkowie zarządu spółki z o.o. (jako osoby trzecie) odpowiadają na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej za zaległości podatkowe spółki oraz:
1) nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji (podatku akcyzowego, kwartalnej dla podatku od towarów i usług), została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych;
2) zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy;
3) wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej;
4) oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.
Przesłankami obciążenia odpowiedzialnością członka zarządu spółki są:
1) nieskuteczna w całości lub w części egzekucja z majątku spółki,
2) wykazanie, że zaległości wynikają ze zobowiązań, których termin płatności upłynął w czasie pełnienia funkcji w członka zarządu.
Negatywne przesłanki orzeczenia o odpowiedzialności członków zarządu, których zaistnienie wyklucza orzeczenie o ich odpowiedzialności jako osób trzecich to:
1) wykazanie, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu,
2) wykazanie, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy;
3) wskazanie przez członka zarządu mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części – tzn. takiego mienia, z którego egzekucja faktycznie jest możliwa.
Dla obciążenia członka zarządu odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółki konieczne jest wydanie stosownej decyzji przez organ podatkowy. Decyzja o odpowiedzialności podatkowej jest odrębną w stosunku do decyzji wymierzającej lub określającej podatek podatnikowi. Postępowanie w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej nie może zostać wszczęte przed:
1) upływem terminu płatności ustalonego zobowiązania;
2) dniem doręczenia decyzji:
a) określającej wysokość zobowiązania podatkowego,
b) o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta,
c) w sprawie zwrotu zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług,
d) określającej wysokość należnych odsetek za zwłokę.
Możliwość rozciągnięcia na członka zarządu odpowiedzialności za zaległości podatkowe oraz wskazane powyżej należności jest limitowana czasowo. Nie można wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej członka zarządu, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat.