Odpowiedzialność majątkowa zarządu sp. z o.o. – cześć I

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w pewnych okolicznościach mogą ponosić odpowiedzialność majątkową za niespełnione przez spółkę zobowiązania. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, o czym stanowi art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż aby mówić o bezskuteczności egzekucji, roszczenie wierzyciela co do zasady powinno być stwierdzone tytułem wykonawczym – np. prawomocnym wyrokiem sądowym - przeciwko spółce.

Dopiero, gdy pomimo posiadania przez wierzyciela tytułu wykonawczego przeciwko spółce jego należność nie może być wyegzekwowana od spółki – tzn. stwierdzone zostanie, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela, wówczas można rozważyć kwestię odpowiedzialności członka zarządu.

Pociągnięcie członków zarządu spółki do odpowiedzialności za zobowiązania spółki wymaga wytoczenia przeciwko nim odrębnego powództwa cywilnego. Wierzyciel na podjęcie tej czynności ma wyznaczony termin 3 lat, liczony od dnia w którym dowiedział się o bezskuteczności egzekucji wobec spółki, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Zdarzeniem takim będzie zawinione niezgłoszenie przez członków zarządu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Po upływie tego terminu, członek zarządu może obronić się zarzutem przedawnienia.

W przypadku wytoczenia przez wierzyciela powództwa we właściwym czasie, odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. uzależniona jest od wykazania przez wierzyciela jedynie istnienia zobowiązania spółki oraz bezskuteczności egzekucji z majątku spółki.

Członkowie zarządu sp. z o.o. mogą uwolnić się od tej odpowiedzialności poprzez wykazanie, że:

1) we właściwym czasie złożono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu

2) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy,

3) pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody.

Zwolnieni od odpowiedzialności będą ci członkowie zarządu, którzy na podstawie ksiąg handlowych i bilansów spółki wykażą, że w czasie, gdy oni byli zarządcami, stan interesów spółki był taki, że nie uzasadniał wniosku o ogłoszenie upadłości. Zwolnieni z odpowiedzialności będą także zarządcy, którzy po objęciu swojej funkcji i ustaleniu stanu interesów spółki, bezzwłocznie złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości.

Należy również wskazać, że w przypadku zarządu wieloosobowego, niezależnie od stopnia zaniedbania swego obowiązku przez każdego z członków, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za całość zobowiązań spółki, których nie można zaspokoić z majątku spółki.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Mogę Ci pomóc niezależnie od tego, czy potrzebujesz jednorazowej porady, czy długoterminowego wsparcia prawnego

Porozmawiajmy

Kontakt

Każda relacja zaczyna się od pierwszego kontaktu. Możesz do mnie zadzwonić lub napisać SMS bądź wiadomość e-mail.

Telefony odbieram w dni robocze od 10:00 do 18:00. Jeśli nie odbiorę lub nie odpisuje od razu, to najpewniej pomagam w tym czasie innej osobie, a do Ciebie odpiszę lub oddzwonię w późniejszym terminie.

Aleja Wyzwolenia nr 70 lok. B112
71-506 Szczecin
Silver Office I wejście F

Zobacz lokalizację