Nie korzystaj z prawnika w sądzie! Prawda sama się obroni

Tytuł wpisu jest oczywiście przewrotny, lecz zanim dojdę do tego dlaczego, rozpocznę od popularnego dowcipu o prawnikach.

Prawnik, inżynier i matematyk stawili się na rozmowę rekrutacyjną w dużej korporacji finansowej.
Wszyscy otrzymali te samo pytanie „ile to jest 2+2?”
Pierwszy odpowiedział inżynier: - 4. Następnie, do sali wszedł matematyk i po chwili zastanowienia odpowiedział: - 4,0. Ostatni wszedł prawnik. Po usłyszeniu pytania, prawnik rozejrzał się, wstał, zamknął drzwi na klucz, zasunął żaluzje i odpowiedział:
A ile chcecie, żeby było?

Prawda jest jednak zgoła odmienna. Rzeczywistość nie jest czarno-biała, a występujące w niej spory prawne to istna paleta barw. Rzadko zdarzają się spory prawne tak łatwe do rozstrzygnięcia, jak odpowiedź na wspomniane wyżej pytanie o wynik dodawania 2+2.

Dodatkowo, w sporze cywilnym (np. z rękojmi, gwarancji, o odszkodowanie) Sąd samodzielnie nie poszukuje dowodów na poparcie żądania strony procesu. Porównać można to do sytuacji, gdy przedstawilibyśmy Sądowi równanie „x+2” twierdząc, że wynik działania wynosi 4. Jeżeli nie przedstawimy Sądowi dowodów na to, że w tym działaniu x=2, to Sąd nie będzie miał podstaw stwierdzić, że wynik działania wynosi 4, bazując jedynie na naszym twierdzeniu – zwłaszcza, gdy przeciwnik twierdzi, że x=1.

W prawdziwym życiu, na wokandę sądową trafiają sprawy wielokrotnie bardziej skomplikowane niż wspomniane „2+2”. Pozostając przy nomenklaturze matematycznej, możemy mówić raczej o równaniach z wieloma niewiadomymi.

W rezultacie, w sporze sądowym nie tyko należy rozstrzygnąć znacznie bardziej skomplikowane zagadnienia niż „2+2”, lecz również przedstawić sądowi wszystkie „liczby” prowadzące do oczekiwanego wyniku.

Przedstawienie „liczb” to nic innego jak przeprowadzenie dowodów – najczęściej z dokumentów, zeznań świadków, opinii biegłych.

Sąd w sporze cywilnym co do zasady nie prowadzi dowodów z własnej inicjatywy. To Twoim obowiązkiem – jako strony procesu – jest przeprowadzenie dowodów. Prowadzenie dowodów w sporze cywilnym podlega oczywiście szeregu regulacji zawartym w Kodeksie postępowania cywilnego.

Jeżeli, jako strona procesu nie sprostasz tym regulacjom – np. zawnioskujesz dowód zbyt późno, czy też popełnisz we wniosku dowodowym błąd formalny – to Sąd pominie dowód, który chciałeś przeprowadzić, a Ty przegrasz „wygraną sprawę”.

A tego przecież byś nie chciał… prawda?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Mogę Ci pomóc niezależnie od tego, czy potrzebujesz jednorazowej porady, czy długoterminowego wsparcia prawnego

Porozmawiajmy

Kontakt

Każda relacja zaczyna się od pierwszego kontaktu. Możesz do mnie zadzwonić lub napisać SMS bądź wiadomość e-mail.

Telefony odbieram w dni robocze od 10:00 do 18:00. Jeśli nie odbiorę lub nie odpisuje od razu, to najpewniej pomagam w tym czasie innej osobie, a do Ciebie odpiszę lub oddzwonię w późniejszym terminie.

Aleja Wyzwolenia nr 70 lok. B112
71-506 Szczecin
Silver Office I wejście F

Zobacz lokalizację