29 listopada 2023

Spółkowe ABC – A jak Aport

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest tzw. spółką kapitałową, co oznacza, że opiera się na kapitale wnoszonym przez wspólników. Kapitał wnoszony do spółki przeważnie stanowią środki pieniężne, natomiast nie jest to jedyna forma wniesienia kapitału.

Aport jest to forma wniesienia kapitału do spółki w formie innej niż pieniężna. Aportem może być prawo majątkowe, które ma określoną wartość majątkową (w celu wskazania w bilansie), jest realne, może być wydzielone z majątku wspólnika i może być przeniesione na spółkę (spółka staje się właścicielem prawa).

Aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być prawo niezbywalne (np. prawa autorskie osobiste) lub świadczenie pracy bądź usług.

Najpowszechniej spotykanymi prawami wnoszonymi do spółki aportem są:

  • przedsiębiorstwo/zorganizowaną część przedsiębiorstwa
  • nieruchomości
  • ruchomości
  • udziały lub akcje w innej spółce
  • patenty na wynalazki i prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe

UWAGA: W przypadku spółki utworzonej w systemie s24 nie ma możliwości wniesienia aportu przy zakładaniu spółki. Wniesienie aportu możliwe jest w przypadku zmiany umowy w formie aktu notarialnego.

Istotną kwestią formalną związaną z wniesieniem aportu elementem jest obowiązek szczegółowego określania przedmiot aportu w umowie spółki, w tym wskazanie liczby i wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za aport.

Liczba i wartość nominalna udziałów obejmowanych za aport powiązana jest z samą wartości aportu. Wartość aportu należy ustalić na podstawie cen rynkowych z chwili wnoszenia go do spółki. W przypadku przedmiotów majątkowych powszechnie występujących w obrocie można oprzeć się właśnie o te ceny. W przypadku, gdy jako aport wnoszone są prawa specyficzne, nie występujące powszechnie w obrocie, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego.

Właściwe określenie wartości aportu jest istotne między innymi dlatego, że w przypadku gdy wartość aportu została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy, wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość.

Samo wnoszenie aportów jest uzależnione od rodzaju aportu. Jeżeli przedmiotem aportu jest rzecz lub prawo, które może zostać przeniesione (na przykład ruchomości), umowa spółki powinna określać sposób i miejsce wykonania obowiązku wniesienia wkładu.

Skontaktuj się ze mną jeśli chciałbyś uzyskać informację na ten lub inny temat związany z prowadzeniem firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Masz firmę i potrzebujesz pomocy prawnej?

Mogę Ci pomóc niezależnie od tego, czy potrzebujesz jednorazowej porady, czy długoterminowego wsparcia prawnego

Porozmawiajmy

Kontakt

Każda relacja zaczyna się od pierwszego kontaktu. Możesz do mnie zadzwonić lub napisać SMS bądź wiadomość e-mail.

Telefony odbieram w dni robocze od 10:00 do 18:00. Jeśli nie odbiorę lub nie odpisuje od razu, to najpewniej pomagam w tym czasie innej osobie, a do Ciebie odpiszę lub oddzwonię w późniejszym terminie.

Aleja Wyzwolenia nr 70 lok. B112
71-506 Szczecin
Silver Office I wejście F

Zobacz lokalizację